Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Cinayete davasına kadınlardan destek

11 Ekim 2018 Perşembe

Boşanmak istediği eşi Hasan Y.,arafından çalıştığı işyerinin önünde silahlı saldırı sonucu öldürülen Zehra Yılmaz davasının ilk duruşması bugün yapıldı. 

Davanın görülmesi sabah saatlerinde oldu. 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya Antalya Barosu Alanya Kadın Hakları Kurulu Üyesi Avukatlar müdahil olma talebiyle katıldı. Türkiye Kadın Haklarını Koruma Derneği Alanya Şube Üyeleri de davayı izlemek üzere salonda yer aldı. Öldürülen Zehra Yılmaz'ın ailesi ve yakınları da duruşmayı takip etti. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Hasan Y, katılmadı.

Konya'da bulunması nedeniyle; sanık Hasan Y., duruşmada yer almadı. İlk ifadesi SEGBİS ile alınan sanık, olayı hatırlamadığını söyledi. Öldürülen Zehra Yılmaz'ın çocukları ve diğer tanıkların beyanları ile müdahillerin taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, duruşmayı Aralık ayına erteledi. Mahkeme sanığın bir sonraki duruşmada hazır edilmesine karar verdi.

Duruşma çıkışı davayla ilgili bilgi veren Antalya Barosu Alanya Kadın Hakları Kurulu Üyesi Avukatlar, sanığın tutuklu yargılanmasını istediler.

éCİNAYET ÖNCEDEN TASARLANARAK İŞLENMİŞ"

Avukat Halime Şenli, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kadın Hakları Kurulu olarak davaya müdahil olma taleplerinin; Yargıtay tarafından kabul görülmediği gerekçesiyle mahkemece reddedildiğini söyledi. Şenli şöyle dedi: Ama biz vekalet alıp davaya yine devam edeceğiz. Sanığın tutuklanmasını ve buraya getirilmesini talep ettik. Bizce en önemlisi bu, Konya'da yattığı hastaneden taburcu olmuş. Alanya'da ki evini de boşaltmış, şuan nerede olunduğu bilinmiyor. Tutuklanmanın değerlendirilmesi ve bu konuda karar verilmesi amacıyla; yakalanma kararı çıkarıldı. Yakalanıp mahkemenin huzuruna getirilecek. Bizim talebimizde bu yöndeydi. Biz sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Çünkü önceden tasarlanmış, planlanmış.

"SUÇLULAR CEZALANDIRILSIN"

Türkiye Kadın Hakları Koruma Derneği Alanya Şube Başkanı Gaye Coşkun, dernek olarak Zehra Yılmaz davasını takip edeceklerini söyledi. Kadına yönelik suçlarda benzer durumlar yaşandığını söyleyen Coşkun, "Daha önce sanık hakkında uzaklaştırma kararı verilmiş; tutuklama kararı verilmemiş bir sanık var karşımızda. Hukuk sürecini takip edeceğiz. Öldürülen Zehra Hanım ve ailesinin yanındayız. Tüm mağdur kadınlarla birlikte çalışmak zorundayız. Birlikte hareket edeceğiz. İstiyoruz ki suçlular cezalarını bulsunlar. Tek beklentimiz budur" dedi.