Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Alanya'da elektronik kelepçe dönemi

20 Eylül 2018 Perşembe

Kadına şiddete karşı da kullanılması kararlaştırılan elektronik kelepçe, Alanya Cumhuriyet Polis Karakolu Amirliğinde uygulanmaya başladı.

Alanya'da oturan eski eşi tarafından koruma kararının sürekli ihlal edilmesi nedeniyle dayakçı koca polis tarafından önce takibe alındı ardından 3 ile 6 ay arasında değişen süreler boyunca elektronik kelepçe ile dolaşmalarına ve eşlerine belirlenen mesafenin dışında yaklaşmamalarına hükmetti. Mahkemenin kararına rağmen eşine yaklaşacak olan ve bu ihlali elektronik izleme sistemiyle tespit edilecek koca, 3 ay hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Türkiye genelinde kadına şiddetin önüne geçilememesi nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2015 yılında  başlattığı ‘erkeğe elektronik kelepçe’ uygulaması, pilot bölge olan Alanya'da, Aile mahkemesi tarafından uygulanmaya başlandı. Şiddet gösteren kocaya elektronik kelepçe Cumhuriyet Polis Merkezi Karakol Amirliğinde takılırken eşine ise panik butonu verildi.

Elektronik kelepçe takılan erkeklerin, şiddet mağduru kadınlara 1 kilometreden fazla yaklaşmaları halinde; elektronik kelepçe izleme merkezine sinyal gönderirken kadına verilen panik butonu ise eşinin kendisine yaklaştığını görürse butona basarak yardım isteyecek.