Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

"Turistin pasaportundan para kazanıyorlar"

07 Eylül 2018 Cuma

TÜRSAB YTK Üyesi Kerim Yılmaz, Avsalar'da yapılan kaçak tur denetiminde ortaya çıkan gerçeği anlattı. 

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Alanya Yöre Temsil Kurulu kaçak tur avına çıktı. Denetime TÜRSAB adına katılan YTK yöneticisi Kerim Yılmaz “Kayıt dışı ekonomi anlamına gelen kaçak tur satıcıları ülke ekonomisine verdikleri zarar kadar, turizmi de sekteye uğratıyor. Buna çanak tutan herkes, özellikle acenteleri uyarıyoruz” dedi. TÜRSAB Alanya YTK yöneticileri, İlçe Turizm Müdürlüğü ekipleri ve kolluk kuvvetler, özellikle  sahilde  kaçak tur satışı ve hanutçulukla ilgili denetim yaptı. Turist kılığına giren TÜRSAB ekibi, sahillerdeki çalışan izinsiz ve yetkisiz kişileri tespit etti.

PASAPORTTAN PARA KAZANIYORLAR

Avsallar sahilinde dün yapılan operasyonda Gürcistan uyruklu  bir  kişi  hakkında  tutanak  tanzim edildi. Kişi jandarmaya teslim edildi. TÜRSAB Alanya Yöre Temsil Kurulu Üyesi Kerim Yılmaz, hemen her gün kaçak tur satışıyla ilgili şikayet aldıklarını, Turizm Müdürlüğü’ndeki persoel yetersizliği nedeniyle düzenli denetime çıkamadıklarını söyledi. Son olarak Avsallar’da yakalanan Gürcistan uyruklu kişinin verdiği ifadeye dikkat çeken Yılmaz “Şahıs bize anlattı. Günde 25 ile 50 arasında kişiye disco turu satıyormuş. Discocularla konuşuyor kişi başı 5 eurodan onları discoya götürüyormuş. Yani turistin pasaportu üzerinden para kazanıyor bu insanlar. Hem kayıt dışı ekonomi hem de sektör için önemli bir sorun. Bunlarla savaşacağız” dedi.

Yılmaz, açıklamasında “Sahillerde başlattığımız süpürge operasyonları devam edecek. Alanya’mızı tertemiz yapacağız. Sahilde güneşlenen ve dinlenen turisti kaçak tur satışı adı altında rahatsız eden şahısları vatandaşlarımızın ihbar etmesini istiyoruz. Ayrıca acentelerin de bu tür kişilere itibar ettiği, çalıştığı ve tu sattırdığını duyuyoruz. Onları da tespit etmemiz halinde genel merkez bize yetki verdi hemen tutunak tutarak acente kapatma talebiyle genel merkeze bilgidereceğiz. Kaçak çalışanların arkasında acenteler durmasın. Bu nedenle kimse bizi aramasın” dedi.