Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Mülteciler teknede, balık istifa yakalandı

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Bindikleri teknenin motor arızası yapması nedeniyle açıkta mahsur kalan Suriyeli 26 kaçak, Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldI.

Mülteciler teknede, balık istifa yakalandı

Suriyeli mülteciler, Avrupa ülkelerine kaçmak isterken bindikleri teknenin motor arızası yapması nedeniyle Gazipaşa açıklarında mahsur kaldı. Suriyeli 26 kaçak, Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.  Alanyalı balıkçılar saat 01.00 sıralarında Sahil Güvenlik Komutanlığı'nı arayarak Aytap mevkisi açıklarında demir atan bir teknenin olduğunu bildirdi. İhbar üzerine harekete geçen Alanya Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, bölgeye ulaştığında teknede 4'ü çocuk, 3'ü kadın, toplam 26 Suriyeli kaçak olduğunu belirledi. Mülteciler gözaltına alındı, bindikleri tekne  Gazipaşa Limanı'na çekildi.
Kaçaklar, sabah saatlerinde Alanya Demirtaş Karakol Komutanlığı'na bağlı ekipler tarafından otobüslerle sağlık kontrolü ve işlemleri için karakola götürüldü.
Yasadışı yollarla Avrupa ülkelerine gitmek için kişi başı 2 bin dolar ödediği belirlenen Suriyelilerin, Konya'dan karayoluyla Alanya- Gazipaşa sınırındaki Aytap mevkisine getirildiği, bindikleri teknenin 100 metre açıkta motor arızası yaptığı tespit edildi. Jandarma kaçan tekne kaptanının yakalanması için çalışma başlattı. Hatırlanacağı gibi, Gazipaşa açıklarında geçtiğimiz aylarda da benzer bir durum yaşanmış, çok sayıda mülteci teknede yakalanmıştı.