Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
baslik

Bayrak

Şanlı bayrağımızı, milli bayramlarımızda ve özel günlerde evlerimize, işyerlerimize kamu binalarına asmak, milli duygularımı yansıttığı gibi  milli duygularımızı kabartıyor da. Ancak öyle haller var ki, balkon ve işyeri gölgeliklerine asılan solmuş bayraklar da bir o kadar insanın içini acıtıyor.

Sade vatandaşların hiç bir zorlama olmadan barındırdıkları milli duyguları dışa yansıtmak adına balkona astıkları bayrak, bir süre sonra güneş altında al rengini  kaybedip, turuncu hatta beyaz renge bürünüyor.

Kimi iş yerleri solan bayraklarını sık sık değiştirirken, bayrak kanununa muhalefet halinde olan yüzlerce işletme ise kendisinden habersiz milli şuurla astığı bayrağı koruyamıyor.

Oysa bayrak asmanın kuralları var. Anayasamızın 3. maddesine göre; şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayrak, Milli örf ve âdetler göz önünde tutularak şekil ve yeri de yasalarla belirlenmişti. 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanunu'nun 7'nci maddesi; Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez. Hiç bir siyasî parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz. Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz. Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır" ifadeleri gereğince ilçede ki kanuna aykırı bayraklarla ilgili mülki idare öncülüğünde gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.

Hal böyle iken, bayrak asma bilincindeki herkesin bir kez daha düşünüp, o bayrağı koruması, yıpmarmış ise yenilemesi gerektiğini de unutmaması gerekir. Zira, soluk ve yırtık bayrak asmak en başta şehitlerimize saygısızlıktır. Çünkü şehitlerimizin kanı tertemiz ve asildir.

Madem ki Türk bayrağına gerçek rengini şehitlerimizin kanı veriyor, o halde bayrağımıza çok daha dikkat etmek ve özen göstermek mecburiyetindeyiz.