Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Hastanede 5 dil devri

11 Temmuz 2018 Çarşamba

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Birimi'nde konuşulan yabancı dil sayısı arttı. Birimde en çok Rusça, en az Fransızca konuşuldu. 

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Türkiye’de Uluslararası sağlık turizmi yetki belgesi almaya  hak kazanan 12 kamu hastanesinden biri oldu. Hastanenin bu özelliği yabancı hastaların ilgisini artırdı.

5 dilde  tercüman hizmeti verilen  Sağlık Turizmi Koordinatörlüğü birimi, yılın ilk yarısında 50 farklı ülkeden 1518 yabancı hastaya çözüm oldu. Hasta sıralamasında listenin başında  244 hasta ile Rusya gelirken, bu ülkeyi  137 hasta ile Almanya ve 132 hasta ile Irak izledi. İlçede yerleşik yaşayan 3 bin 604 yabancı hastanın da sağlıkta ilk tercihi ALKÜ oldu.

Türkiye  sağlık turizminde dünyada ilk 10 ülke arasında  yer aldı. Sağlık Bakanlığı’nın dış politikası, maliyetlerin düşük olması, turistik gezi, konaklama ve  ulaşım gibi  masraflarının  cazip olması,  Alanya’nın sağlık turizminde  önemli bir  yer edinmesine katkı  sağlıyor.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş, yabancı uyruklu hastalara hizmet sunabilmek adına İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca ve Fince dillerinde hizmet verilerek tedavi sürecinin hızlandığına dikkat çekti.