Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Kadınlar "Barış " için mil alıyor...

01 Haziran 2018 Cuma

'Yurtta barış dünyada barış' sloganıyla 19 Mayıs’ta Bodrum’dan Akdeniz’e yelken açan 4 kadın denizci 'Deniz Tutkusu Seyirde' ekibi Alanya’ya demir attı.  

Kadınlar "Barış " için mil alıyor...

19 Mayıs'ta 'Yurtta barış dünyada barış' sloganıyla Akdeniz’e yelken açan kadınlar bilgisayar programcısı kaptan Neşe Hasipek, şehir plancısı Şule Kükrer,  İstatistikçi Ceyda Güleçyüz ile Gazeteci Ferda Volkan’ın yolu Alanya’den geçti. Alanya Marina’da verilecek 1 günlük molanın ardından Akdeniz’e tekrar yelken açacak ekip 44 günlük deniz seyrinde 22 farklı noktada mola verip, yaklaşık bin 300 deniz mili yol kat ederek 1 Temmuz'da Bodrum'a dönecek. İlçeye demir atan kadınları Alanya Marina Müdürü Şükran Işık ile Türkiye Kadın Haklarını Koruma Derneği Alanya Şube Başkanı Gaye Coşkun çiçek ve hediyelerle karşıladı.

Yelkenli tekneleriyle yaptıkları deniz macerası hakkında bilgi veren Kaptan Neşe Hasipek, yelkenlerini barış için açtıklarını söyledi. 2017 yılında partneri Ceyda Güleçyüz ile Adriyatik’e açıldıklarını belirten Hasipek, " Geçen yıl Adriyatik seyrimizi yaptık. Orada Yunanistan adaları, İtalya ve Hırvatistan'ı dolaştık ve gittiğimiz çoğu yerde de şaşırttık. Biz Türkiye’den gelen 3 kadındık ve onurla, gururla Türk bayrağını oralarda dolaştırdık. Bu yıl da tüm Akdeniz kıyılarımızı dolaşarak Kıbrıs’a geçeceğiz.  Biz barış için yelken açan kadınlarız. Kısaca öyle adlandırıyorum kendimizi. Tüm kıyılarımızı dolaşarak İskenderun'a kadar gideceğiz. İskenderun Taşucu'ndan Kıbrıs'a geçeceğiz. Kıbrıs'ta da bu seyrin fotoğraflarını çeken arkadaş sergi açacak” dedi.

Demir attıkları kıyılarda çok güzel karşılandıklarını anlatan Kaptan Hasipek, “Teknemiz çiçeksiz durmuyor.” diye konuştu. Hasipek, “Gittiğimiz her yerde çiçekler geliyor. Birçok kişiyle tanışıyoruz ve gittiğimiz yerlerde sunumlar yapmaya başladık. Deniz maceramızı anlatıyoruz. Herkes mutlu bir şekilde bizi destekliyor ve destekçilerimiz her geçen çoğalmaya başladı. Biz çorbaya bir tuz attık.” diye konuştu. 

Seyir ekibinden Ceyda Güleçyüz ise projenin amaçlarından birinin de kadının gücünü, yapabilirliğini diğer kadınlara göstermek olduğunu söyledi. Güleçyüz, ekibin tüm üyelerinin 50 yaş üstü kadınlardan oluştuğunu belirtti. Güleçyüz şunları söyledi  “Gittiğimiz yerlerde kadınlara, ‘Biz bunu yapabiliyorsak, siz neler neler başarabilirsiniz’ diyoruz. Biz barışa yelkeni aslında 4 senedir açıyoruz. Fakat sadece Ege kıyılarında kısıtlı kalmıştı. Şimdi, 3 ülkeye geçen sene yaptık, bu sene ise doğu Akdeniz’e İskenderun’a kadar gidip, Kıbrıs’a geçerek tekrar Bodrum’a döneceğiz. Amacımız barış. Çünkü dünyaya barış geldiğinde her şey hallolacak. Biz buna çok inanıyoruz.   Erkekler bizden fizik olarak hakikaten güçlüler. Onlar bir şeyi bir kerede çekiyorsa, biz üç kerede çekiyoruz ama oluyor. Biz aslında bir yarış içerisinde değiliz, ne erkeklerle ne de başka birileriyle. Biz sadece güzel bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Biz yaptıkça da insanlar destek veriyor. Biz denizin ortasında kimseye haber vermeden ilerlerken insanların haberi oldu. Çünkü takip ediyorlar ve destekliyorlar.”