Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Finli ünlü sanatçılar Alanya'da

26 Nisan 2018 Perşembe

Ünlü Finli sanatçılar çellist Jussi Makkonen ve piyanist Nazig Azezian 30 Nisan - 1 Mayıs 2018 tarihlerinde Alanya’da konser verecek. 

Alanya Finliler Derneği  işbirliği ile yapılacak ilk konser, Türkler Güzel Sanatlar Lisesi'nde olacak. İkinci konser ise Mahmutlar Belediyesi Düğün Salonu'nda 1 Mayıs Salı akşamı saat 19.00 da gerçekleşecek.

Fin Kültür Derneği ve Alanya Belediyesi tiyatro müdürlüğün işbirliğinde yapılacak bir diğer konser ise 29.4 .2018 tarihinde saat 14.00'de Alanya Kültür Merkezinde Fin anneler ve çocuklardan oluşan Karlar Kraliçesi tiyatro gösterisinde  sanatçı Jussi Makkonen  kısa bir sunum yapacak.

Çellocu Jussi Makkonen ve piyanist Nazig Azezian özellikle Finlandiya’nın ve milli bestecisi olan Jean Sibelius müziğin dünyaya tanıtımda özen göstermekteler. Son yıllarda Makkonen ve Azezian yüz binlerce müzik sevenler konserlerle  DVD  ve müzik video aracılıyla ulaşmaktalar. Sanatçılar ABD ve Avrupa ülkelerinde konserler düzenledi. 

Makkonen ve Azezian ise okullarda konserler vererek gençlere  klasik müziği tanıtma etkinliklerinde bulundu.  Finlandiya’da ve diğer ülkelerde  2017 yılın  sonuna kadar yaklaşık 50.0000  çocuk ve genç onların verdiği  Jean Sibelius -konserleri ziyaret ettiler. 2015 yılının Ocak ayında Makkonen ve Azezianın Sibelius -temalı müzik DVD si çıktı ve aynı zamanda Sibelius temalı Çocuk kitabı yayınlanmıştır, Soiva Metsä( çalgılı orman) , kitabın ressamı ve yazarı Katri Kirkkopelto. Kitabın yanında bulunan Sibelius-DVD Finlandiya’nın ilk Platinyum  satışı yapan klasik DVD olarak tarihe geçmiştir. Sibelius yıldönümünde 2015 hem kitap hem DVD Finlandiya’nın bütün ilk okullara devlet desteğinle dağıtıldı.  

Bestelerin büyük çoğunlu Makkonen ve Azezian çello-piyano duo olarak hazırlanmıştır. Alanya’da en meşhur bestelerden Finlandiya Op.26/7 ve Valse Triste Op.44/1 seslendirilecek. Makkonen ve Azezianın giysileri ise Finlandiya'da doğadan ilham alan Türk tasarımcı Mert Otsamo tarafından yapılmış.  

30 Nisan'da gerçekleşecek konserin girişi ücretsiz, 01 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşecek konserin biletleri ise Finliler Derneği Genel Merkezi ofisinden Salı ve Cuma günleri saat 11-14 arası temin edilebilecek.