Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Alanya'da erken seçim hareketi

19 Nisan 2018 Perşembe

Erken seçim kararının ardından Ankara’da artan tansiyon Alanya siyasetine de yansıdı. 

MHP'DE İLK İSİM ÖMER ÖZBEK

Erken seçim kararının açıklanmasının ardından sandığa 65 gün kala Milletvekili olmak isteyenler çalışmaya başladı. Aday olmayı düşünen ilk isim inşaat ve emlak sektöründe yatırımlar yapan MHP’li işadamı Ömer Özbek oldu. Özbek'in adaylığını sosyal  medyadan  arkadaşları duyurdu. Özbek’in resmi sürecin başlamasıyla başvurusunu yapılacağı öğrenildi. Milliyetçi Hareket Partisi’nde beklenen bir başka aday ismi ise Hüseyin Yıldız oldu. Alanya Belediye Meclis Üyesi Abdullah Öztürk'ün da adayı olmak için süreci takip ettiği öğrenildi.

AKP'DE ÇELİK VE ÖZKAN BEKLENİYOR

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde izlenecek yola göre aday adayları belirlenecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yeni sistemde de bakanlık görevine devam edeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle  Çavuşoğlu'nun  milletvekili adayı olması beklenmiyor. Bakan Çavuşoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatlarına göreve karar vermesi beklenirken, Sena Nur Çelik'in yeniden aday olacağı tahmin ediliyor. Öte yandan Geçtiğimiz dönem de aday adayı olan Övünç Özkan'ın AK Parti de yeniden şansını deneyeceği konuşuluyor.

CHP ÖN SEÇİM YAPACAK MI?

Cumhuriyet Halk Partisi’nde ise ön seçim konuşu aday adaylarının işini zorlaştırıyor. Genel merkezle olan ikili ilişkilerin bir işe yaramadığı CHP’de partililerle olan ikili ilişkiler belirleyici rol olacak. Geçtiğimiz dönemde de aday adayı olan Murat Özçelik ile birlikte İlçe Başkanı Ali Takavut'un aday adayı  olabileceği  konuşuluyor. CHP’de muhtemel bir başka aday adayı ise kongrede ilçe başkan  adayı olan Mehmet Can Karagöz. 

İYİ PARTİ YKS BEKLİYOR

Liste konusunda en çok sıkıntı yaşanması beklenen cephe ise İyi Parti olacak. Partisinde beklediği şansı bulayanlar ile yeni bir partinin var olması düşüncesinde İYİ Partide birleşen siyasetçiler aday adayı olabilmek için partilerinin durumunu bekliyor. Cafer Uyar, Hilmi Er, Meryem Aydoğan, Cahit Kocabeyoğlu gibi eski MHP’lilerin aday adayı olmasının beklenirken, ilk defa siyaset arenasına çıkacak isimlerin de İYİ Parti’den aday adayı olması öngörülüyor.Bilindiği üzere son seçimde 14 milletvekili ile temsil edilen Antalya artan nüfus ve Milletvekili Sayısın 600'e çıkarılması nedeniyle 16 Milletvekili ile temsil edilecek