Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Gürcistan-Alanya 1 buçuk gün ama yinede!

17 Nisan 2018 Salı

Gürcistan’ın başkenti Tiflis'de 12-14 Nisan arasında düzenlenen Turizm Fuarı'nda Alanya tanıtımı yapıldı. 

Gürcistan halkı Alanya’ya karayolu ve havayolu ile ilgi gösteriyor. Türk Hava Yolları’nın Tiflis üzerinden İstanbul aktarmalı Antalya ve Gazipaşa Alanya havalimanlarına uçuş düzenlemesi, Alanya Otogarı ile Tiflis Otogarı arasında iki firmanın her gün otobüs seferi düzenlemesi de ülkede ilçeye olan ilgiyi artırıyor. Alanya-Tiflis arası kara yolu ile 1 buçuk gün sürmesine rağmen uygun fiyat seçenekleri nedeniyle büyük ilgi görüyor.

Fuarda Alanya, Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'ndeki tek temsilcisi olarak fuarda dikkatleri üzerine çekti. Gürcistan'dan da sorumlu olan Bakü Kültür ve Tanıtma Müşaviri İrfan Çiftçi, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı'nın (ALTAV) profesyonel çalışmalarının tüm kamu ve özel kurumlara örnek olması gerektiğini söyledi. Çiftçi, "Yaptığımız tanıtımların meyvelerini topluyoruz. Tur operatörleriyle yaptığım görüşmelerde Antalya uçuşlarında yoğunluk olduğu bilgisini alıyorum” dedi. Çiftçi, birbirine sınır olan iki ülke arasında varolan karşılıklı kimlikle geçiş anlaşması sayesinde turistik yoğunluğun sonraki yıllarda daha da artacağını vurguladı. 

Komşu ülke Gürcistan’dan Türkiye’ye giriş yapanların sayısı kimlikle geçiş ve iş imkanları nedeniyle yıllara göre de artış gösteriyor. Gürcistan’dan kara ve hava yoluyla Türkiye’ye yapılan ziyaret sayısı 2015’de 1 milyon 900 bin, 2016’da 2 milyon 200 bin ve 2017’de de 2 milyon 400 bin olarak görülüyor.