Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Radyoloji uzmanından tomografi uyarısı

12 Mart 2018 Pazartesi

Radyoloji Uzmanı Drb Önder Gebedek, canlı yayında anne ve babaları "Tomografi"ye dikkat  diyerek uyardı.

Radyoloji uzmanından tomografi uyarısı

14 Mart Tıp Bayramı öncesi Türk Tabibler Birliği’nin Alanya Temsilcileri KANAL A’da canlı yayın konuğu oldular. Kadın Doğum uzmanı DR Sabiha Bıyıklı ve Radyoloji Uzmanı Dr Önder Gebedek’in katıldığı canlı yayında Türkiye ve Alanya’da  sağlık sektörünün durumu konuşuldu.

14 Mart Tıp Bayramı’nın anlam ve önemini tarihsel süreçle anlatan Dr. Sabiha Bıyıkla “14 Mart işgali ve savaşı proteste için yurt genelinde yapılmış bir hareketin günüdür.” dedi. İlk kez 1827’de Mustafa Behçet adlı Hekimbaşı’nın modern  tıbba geçişi başlattığını kaydeden Bıyıklı, ara verilen kutlamaların 14 Mart 1919 ‘da yeniden gündeme geldiğini söyledi.

Türkiye’de sağlık sektörünün durumunu Avrupa ile kıyaslayan Dr.Gebedek, hekim, hemşire ve hasta yatak sayısı açısından Avrupa’nın çok çok gerisinde olmamıza karşın, tomogragi çeken ülkeler sıralamasında birinci olduğumuzu söyledi.

Avrupa ülkelerinden Finlandiya’da toplam 2 tomografi cihazı olduğuna dikkat çeken Dr Gebedek “Yalnız Alanya’da 4 tane tomografi cihazı var.” diyerek anne babalara çocuklarına tomografi çektirmemeleri uyarısında bulundu.