Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Fuhuş mağduru dava bekliyor

09 Mart 2018 Cuma

"Fuhuşa sürüklenen, hem de akrabası tarafından zorla yaptırılan bir kadın var. Dava bile açılmadı. Hakime, savcıya söz geçiremedik."

Antalya Barosu Alanya Kadın Hakları Kurulu, kadına şiddet ve çocuk istismarı davalarında gönüllü olarak çalışıyor. Takip ettikleri dosyada kim? sorusundan çok, Ne? sorusuna yanıt arıyorlar. Ne olmuş? Dil, din, ırk cinsiyet ayrımından önce, neden-sonuç arayışındaki kurul üyeleri ile 8 Mart’a özel röportaj yaptık. Ropörtaj için fotoğraf çekimi yapacağımızı söylediğimde “Resimlerimiz artist gibi çıkmaz değil mi?” dediler. Çünkü yaptıkları artistlik değil, reklam olmak hiç değil. Gönüllü olarak, kadın, çocuk, hak ve sevgi için çalışıyorlar. Röportajı bu duygularla okumanız dileğiyle.

KURUL NASIL ÇALIŞIYOR?

AV.FATMA GÜRSOY :  Kurulumuz  Antalya Barosu’na bağlı olarak Alanya’da faaliyetlere katılıyor. Otuzun üzerinde genç arkadaşımızla çalışıyoruz. Kurulumuz kadın hakları, kadına şiddet ve çocuğa karşı cinsel istismar gibi olaylarla ilgileniyor. Başvurular geliyor, dosyalara bakıyoruz, olayların özelliklerine bakıyor ve katkımız olabilecekse onlarla birlikte çalışmaya başlıyoruz. Baroların gönüllü kurulları vardır. Spor, kadın, çevre, hayvan hakları, sanat  gibi konularda. Bunların hepsi gönüllü çalışmadır. Kurula girdiğiniz andan itibaren gönüllülük biter sorumluluk başlar. Kesinlikle ücret yoktur.

DAVALAR DUYGUSAL OLARAK NASIL ETKİLİYOR SİZİ?

AV. FATMA GÜSOY: Duygusal bağ, üzüntü oluşuyor. Günlük  yaşamda  terapiye zaman olmuyor ama çok konuşup, paylaşıyoruz. Bizim terapimiz davalardan aldığımız iyi sonuçlar.

TÜRKİYE HANGİ DURUMDA?

AV FATMA GÜRSOY: Çocuk istismarı ve kadın hakları ihlali konusunda Türkiye kötüye gidiyor. Adliyemizden aldığımız sonuçlara göre bir yılda Alanya’da 200’ün üzerinde cinsel istismar davası açıldığını gördük. Türkiye’de patlama var, sadece Alanya’da.

ÖN PLANDA KADIN, ERKEĞİ MEMNUN ETMİYOR. SİZDE DURUM NASIL?

AV. HALİME ŞENLİ: Eşimle hiç çatışmadık. Bir kere olsun “Gitme” demedi. Dese de dinlemeyeceğimi biliyor. Bazen takılıyor, gazetede haber okuyor “Halime bak orada da kadın var, git yardım et, sen boş kaldın” diyor. Şöyle düşünüyorum. Şimdi özel, paralı okullar var. Ama bizler devlet okularında okuduk. Bu topluma, vatana borcum olduğunu düşünüyorum. Gücüm yettiği, elimden geldiği sürece mücadele etmeye devam ederim. Ben hukuktan, doğrudan yanayım. Söylediklerim hukuka uygun, yasa dışı bir şey söylemiyorum. Bu nedenle sokağa çıkmaktan, konuşmaktan korkmuyorum. Tek kişi ne kadar başarabilir tabii… Ama şimdi kurul olarak mücadele ediyoruz. Bu toplumu, kadını, Alanyayı, hayatı seviyorum. Bunun için mücadele ediyorum.

TOPLUM HAK ARAMAYA NE KADAR AÇIK?

 AV. HALİME ŞENLİ: Türkiye’de yasa değişikliği istemiyoruz. Keşke mevcut yasalarI uygulayabilmek, gerekleri yerine getirebilsek. Yasalarımız, anayasamız, anayasa ile eş değer uluslararası sözleşmelerimiz hepsi var. Bunları yerine getirebilsek pek çok şeyi çözmüş olacağız. Bu mücadelede şunu görüyorum, aileler, kadınlar, erkerler hepsi haklarını bilmiyor. Hakkını bilen insan cesur oluyor, kendine güveniyor. Bir anne bunu bilmiyor, kanunda ne yazıyor, hakları neler, devletin yükümlülükleri neler, ona neler verili, neler isteyebilir? Bunları bilmiyor. Bilmediği için koruyor. Kadınların bilmeye, öğrenmeye, cesarete ihtiyacı var. Bu konuda çalışan gönüllüler var, bakanlığımız var. Sadece bunlardan haklarımızı istemeyi bilmeliyiz.

SİZİ EN ÇOK ETKİLEYEN DAVA NEDİR?

AV HALİME ŞENLİ: Çok dava etkiliyor. Duruşmaya girmeden bir kaç gün önce gergin oluyorum, rüyama giriyor. Ama bir olayımız var hala çözemedik. Sen röportaj yapmıştın, fuhuşa sürüklenen, hem de akrabası tarafından zorla yaptırılan bir kadın. Dava bile açılmadı. Hakime, savcıya söz geçiremedik. Derdizimi anlatamadık, anlattık başvurumuzu yaptık hala davamız açılmadı. O kız diyor ki, “Elime fırsat geçsin onları öldüreceğim.”  Yapma etme diyoruz, o da diyor ki, “Hani ne zaman açılacak dava?” Birkaç karar alıp komisyonda yazmakla olmuyor. Türkiye’de hakimin, savcının, polisin, psikologların olaya bakışı değişmeli. Sıradan bir hırsızlık gibi değil bu olaylar. Bu bakış açıları değişmeli. Biz bakana, müsteşara ulaşıp davayı anlatmaya, böyle çare bulmaya çalışıyoruz. Bu insanın içini acıtıyor.

EKONOMİK ÖZGÜRLÜK İŞİN NERESİNDE?

AV HALİME ŞENLİ: Maaş kartını eşine veren kadın düşünsün. Ekonomik şiddet, maaş kartını vermek çok önemli.  Ekonomik gücü elinde bulunduran, bütün gücü elinde bulunduruyor. Toplumda da ekonomi, iş  dünyası  erkeklerin elinde. Kadınlar bu yüzden mağdur. Dünya üzerindeki iş gücünün yüzde 66’sını kadınlar yapıyormuş aslında. Ama kadınlar dünya üzerindeki mal marlığının sadece yüzde 2’sine sahip. Oranı yüzde 40-50’ye getirebilsek herşey değişecek. Mesela baktığımız bir dava var. Öz babanın tecavüzüne uğramış genç kız. Ensest olayı. Anne ev hanımı, yıllardır böyle bir şey olduğundan şüpheleniyor ama itiraf edemiyor, şikayet edemiyor. Sonunda kız şikayetçi oldu, baba tutuklandı. Şimdi anne itiraz etti, “Yalan söyledim” dedi. Neden vazgeçtin dedim, kadın “Çocuklarıma nasıl bakacağım, eşim üzerime ev yapacak” diyor. İşte bu yüzden kadınlar maaş kartınızı kocalarınıza vermeyin, çalışın, üretin güçlü olun.

PEKİ NE YAPACAZ?

AV HALİME ŞENLİ: Şiddet ve istismara uğrayanlar korkmayın, utanmayın. Aileler korkuyor, ”Çocuğum ifşa edilir, adı kötüye çıkar” diye çekinmeyin. Çocuğunuz böyle bir şeye maruz kalıyorsa kesinlikle utanmayın. Suçlu o çocuk değil…

 KURUL ÜYESİ AVUKATLARIN 8 MART MESAJI

AV. SİNEM TOPÇU : Ataerkil düzende insanların davranışlarını değiştirebilecek tek şey kanunlarımızın istikrarlı uygulanmasıdır. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin de itici gücü hukuktur.  Hukuk her zaman yanımızda, biz de kadın hakları kurulu olarak her zaman kadılarımızın yanındayız.

AV.NİDA OCAK DOĞAN : Kadın hakları savunucuları olarak bizler, kadının cinsel, fiziksel ve psikolojik bütünlüğünün dokunulmaz olduğunu hatılatıyor; kadına şiddet sonlanıncaya kadar mücadeleyi devam ettireceğimizi  bildiriyorum.

AV. SEZGİN KARMA : Halkımızda, hane içinde üretilen emek eşitsizlik olarak değerlendirilmekte ve ev hanımları işsiz statüsündedir.  Sosyal güvenlik açıklarımız nedeniyle de ev hanımları emeklilik güvcesinden yoksun olmaktadır. 8 Mart eşit işe, eşit ücret isteyen kadıların günüdür. Kutlu olsun.

AV. AYSUN TOK:  8 Mart çok önemli bir gün. Emek ve danaşmanın günü. Dünya’nın daha yaşanabilir, daha eşitlikçi hale gelebilmesi için kadına şiddetin olmadığı, çocukların istismar edilmediği, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olduğu bir dünya yaratmak adına sonuna kadar savunucu olacağız.

AV. MÜGE GEZGİNCİ: Kadının birey olarak kabul edilmemesi yönündeki beyan ve tutumlar, kadının insan haklarının her geçen gün ihlalinin artmasına yok açmaktadır. Bu nedenle kadın alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin karar alma sürecine katılması sağlanmalıdır. Unutmalayım ki birlikte daha güçlüyüz.

AV. ALİ CAN ATALAY: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü,  Türk ve dünya kadılarının insanı haklarını kazanması için büyük önem taşımaktadır. Bizler de bu insani hakların kazanılması için elimizden geleni yapmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz.

AV. YILDIZ AKAY: Ülkemizde halen kadını obje olarak gören, sığ zihniyetler devam etmektedir. Bu zihniyetle mücadele etmeli, yaralı her kadında kendi kadınlığımızı görerek kadınların özgürlüğü için mücadeleyi bırakmamalıyız.”

AV.ÜMMÜ GÜLSÜM ÖNVER: Dünya genelinde, eski çağlardan beri kadının ikinci sınıf muamele görmesine karşı çıkmak için çeşitli mücadeleler verilmiştir. 8 Mart bu mücadeleye sahip çıkmamız ve mücadeleye devam etmemizi hatırlatan en önemli günlerder birisidir.

AV. CANAN COŞKUN: Kadınlarımızın sadece eğitime ve cesaretlendiremeye ihtiyacı vardır. 8 Mart Dünya Emekli Kadınlar Günü kutlu olsun.