Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Engelsiz bisiklete tam not

05 Şubat 2018 Pazartesi

Engelsiz Kent Alanya çalışmalarında önemli mesafe kat eden Alanya sokakları önümüzdeki günlerde yepyeni bir araçla tanışacak. Fiziksel Engellileri evden dışarı çıkarmayı sağlayacak olan El bisikletini ilk deneyen isimler ise kaymakam Nurullah Kaya ve Belediye Başkan yardımcısı Nazmi Yüksel oldu.

Fiziksel engelli bireyleri evden çıkarmak ve spora teşvik etmek amacıyla Avrupa da kullanılmaya başlayan el bisikleti İşadamlı Tamer Yalçın tarafından Alanya'ya getirildi. Ülkede bir ilk olan el bisikletini ilk deneyen isim ise Kaymakam Nurullah Kaya ve Alanya Belediyesi'nin Engelsiz kent çalışmalarından sorumlu Başkan Yardımcısı Nazmi Yüksel oldu.

Atatürk Anıtında yapılan test sürüşünde beğenilen akülü el bisikleti saatte 70 km hıza çıkabiliyor. 180 km pil ömrü olan El bisikletine ilişkin soruları yanıtlayan tamer Yalçın engelleri evden çıkarak bir icat olduğuna işaret etti.Kaymakam vekili Nurullah Kaya da sürüş sonrası yaptığı değerlendirmede araca tam not verdi. Türkiye de tek olan el bisikleti önümüzdeki dönemde seri üretime geçecek ve Alanya dan ülke geneline yayılacak.