Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

"Esnaf Odaları 2023'e kadar kapanır"

04 Aralık 2017 Pazartesi

Alanya Şoförler Odası Eski Başkanı Veliddin Taşkıran, “Yenilenme yok. Böyle giderse esnaf odalarının 2023’ten önce kapanacağını düşünüyorum” dedi.

"Esnaf Odaları 2023'e kadar kapanır"

Haberin Manşeti programına canlı yayın konuğu olarak katılan Veliddin Taşkıran, esnaf odalarının misyon ve vizyonuna ilişkin soruları yanıtladı. Eski bir Oda Başkanı olaran Taşkıran, “Ben böyle giderse, çağı yakalayan, gelişmelere uyak uyduran bir anlayış hakim olmaz ise esnaf odalarının 2023’ten önce kapanacağını düşünüyorum” dedi. Alanya’daki esnaf odalarının tamamının üye sayısı ile ALTSO’dan 3 kat daha büyük olduğuna dikkatçeken Taşkıran “Ancak baktığımızda ALTSO daha etkin. Hatta sicil kalsa, oda kapansa üyeler sevinecek.” dedi.

Taşkıran, odaların esnafa sunacağı hizmet şeklinin değişmesi gerektiğini belirterek esnaf gibi düşünen oda başkanları ile odaların gelişeme gösteremeyeceğini kaydetti. Taşkıran, Mobil Oda kavramını gündeme getirdi. Esnaf  dükkanını kapatıp odasına gitmek zorunda kalıyor. Oysa artık dünya  cep  telefonlarının içinde.  Mobil oda sistemleri kurulmalı. Esnaf odasına oradan ulaşmalı” dedi.

Veliddin Taşkıran “Odaların binaya ihtiyacı yok. Odaların AR-GE’ye ihtiyacı var.” dediği açıklamasında esnafın yönlendirilmesi ve bilgilendirilmesi konusunda eksik kalındığını söyledi.

Oda Başkanlarının kooperatif kurmasıyla ilgili de değerlendirme yapan Taşkıran  “Hangi oda başkanı bir kooperatifin başkanı ise O odada kimse rakip çıkmasın” dedi. Taşkıran, esnafın gündeminde Oda seçiminden ziyade geçim derdinin olduğunu  kaydetti.