Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Eyvah eyvah! Carettalar küstü, su azaldı...

13 Kasım 2017 Pazartesi

Yeşilöz ve Uğrak yaşayanları caretta caretteların azıldığını, şimdiden su kaynaklarının tükendiğini söyleyerek akaryatık dolum tesisinin büyütülmesine karşı çıkıyor. 

Eyvah eyvah! Carettalar küstü, su azaldı...

Yeşilöz ve Uğrak Mahallesine yapılan akaryakıt dolum ve terfi tesisinin büyütülmesine karşı çıkan mahalle yaşayanları KANAL A’da katıldıkları canlı yayında eleştirilerini dile getirdi. Her ne koşulda olursa olsun tesisin büyütülmesine izin vermeyeceklerini söyleyen 23. Dönem Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız, tesisin 4 kat büyütülmesine onay vereceklerin vebal altında kalacağını söyledi.

2009 yılından beri altyapı hazırlığı süren tesise şimdi karşı çıkıyor olmalarının nedenini Yeşilöz Mahalle Muhtarı Muzaffer Karadağ açıkladı. Muhtar “Bize 1 dolum olacak, Gazipaşa Havalimanı’nın akaryakıt  ihtiyacı için gerekli dediler. Sonra duyduk ki dev bir tesis inşaat edeceklermiş. Bilmediğimiz ve kendimizi anlatamadığımız için bugünlere geldik” dedi.

Mahalle yaşayanlarından Muzaffer Şahin ise tesisin doğal dengeye verdiği zarara dikkat çekti. Doğal Sit alanı olan bölfede koruma altındaki caretta cerattaların yuvalama noktasına müdahale yapıldığını söyleyen Şahin “Artık carettalar gelmiyor” diyerek bölgede yaşayan doğal tahribata dikkat çekti.

23. dönem Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız da canlı yayında partisi ve şahsi olarak tesise neden karşı çıktıklarını anlattı. Bölge yaşayanlarından Yücel Uçur, mevcut halinden 4 kat büyük olması için ÇED raporu hazırlanan tesisin tam kapasite işletilmesinden sonra Alanya’nın İzmir Aliağa gibi olacağını söyledi.

Uçur, tesise karşı çıkma nedenleri arasında güvenlik zaafiyetii de gösterdi. Yücel Uçur, Uğrak mahallesi çevreyolu üzerinde bulunan depolama alanında hiç bir güvenlik olmadığını söyledi.

Hüseyin Yıldız, tesisin 4 kat büyütülmesinden sonra akaryakıt sevgikayı için 7 bir tankerin bölge trafiğene katılacağını kaydetti.

Muhtar Muzaffer Karadağ, tesisin daha şimdiden su kaynaklarına zarar verdiğini kaydetti.

Mahalle sakini Menderes Şahin mevcut haliyle bile deniz içinde yanlış mesafede konuşlandırılan dolphinin tesis büyüdükten sonra büyük kazalara davetiye çıkartacağını söyledi.