Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Aytemiz'den açıklama geldi

10 Kasım 2017 Cuma

Aytemiz dolum tesislerine ait boru hattında yaşanan açılmanın ardından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada açılan vidanın dış boruda bulunduğu ifade edildi. 

"Şirketimiz Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş. nin Alanya’da sahip olduğu dolum tesislerinin boru hatlarından akaryakıt sızıntısı olduğu ve çevre kirliliğine sebebiyet verildiğine ilişkin bazı yerel yayın organlarına yansıyan söylentiler ve talebiniz üzerine tarafınızın doğru olarak bilgilendirilmesi ihtiyacı doğmuştur.

Söz konusu dolum tesislerinin inşasında, imar planında belirtilen esaslara ve yürürlükteki tüm kanun, tüzük, yönetmelik, kamu otoritelerinin kararlarına eksiksiz bir şekilde uyulmuştur. İnşa faaliyeti için gereken bütün izinler, ilgili kamu kurumlarının yaptıkları detaylı incelemeler ve denetlemeler sonunda verilmiştir. 

Yürürlükteki kurallara uygunlukla yetinilmemiş, çevre ve doğanın korunması, herhangi bir kirliliğe veya diğer bir olumsuzluğa sebebiyet vermemek için yasal zorunlulukların çok üzerinde özen gösterilmiş ve olağanüstü tedbirler uygulanmıştır. Çevre Koruma gönüllüleri ve görevlilerinin hassasiyetleri titizlikle dikkate alınmış ve geleceğimizin, çocuklarımızın bize emaneti olduğu bilinci ile hareket edilmiştir.

Alanya Dolum Tesislerinde tüm çevre ve güvenlik tedbirleri uluslararası standartlarda ve olabilecek en üst seviyededir.   

Boru hatları;  her türlü darbeye dayanıklı olmak üzere, çelikten üretilen ve iç içe geçmiş (çift cidarlı) borulardan oluşmaktadır. Akaryakıt iletimini sağlayan “iç (dolum) borusu” dış etkenlerden korunmak ve her türlü tehlikeyi ortadan kaldırmak üzere bir “dış boru” ile sarmalanmaktadır. Medyaya yansıyan görüntüler, “dış boru” eklem yerinde vida gevşemesi ile ortaya çıkan ve derhal müdahale edilerek  giderilen bir açıklıktan ibarettir. Kolayca anlaşılacağı üzere koruyucu “dış borudaki” bu açıklığın akaryakıt iletiminde herhangi bir sızıntıya  yol açma ihtimali sıfırdır.

Ayrıca, bahsi geçen borudan henüz akaryakıt iletimi başlamadığından, boru hattı boştur. Dolayısıyla, bazı medya haberlerine konu olan yakıt sızıntısı nedeniyle deniz kirliliği oluştuğu şeklindeki iddiaların gerçeklerle en ufak bir ilgisi dahi yoktur. Yukarıdaki ifadelerimizin tamamı resmi ve kesin belgelere dayanmakta olup, ilgili belgeler usulüne uygun şekilde talep edenlerin incelemesine açıktır.  

Çevre gönüllülerinin hassasiyetlerinin bölgedeki ticari ve siyasi amaçlı bazı girişimlere daha fazla malzeme edilmemesini diliyor ve iyi niyetli uyarıların önemle dikkate alınmakta olduğunu, herhangi bir risk olmasa dahi denetimlerin daha sık yapılacağını bilgilerinize sunuyoruz."