Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya

Veliler dikkat! Okul çantası alırken...

12 Eylül 2017 Salı
kanalalanya.jpg

Okul alış verişi sırasında özellikle çanta seçimi önemli bir konu. Peki çocukların iskelet sisteminde soruna neden olmadan, sağlıklı çanta seçimi nasıl yapılmalı? 

Veliler dikkat! Okul çantası alırken...

Ağır okul malzemelerini sırtlarında ve ellerinde taşımak zorunda kalacak öğrencileri ne gibi tehlikelerin beklediği sorusuna yanıtı Alanya Belediyesi Fizyoterapisti Erdem Demir verdi. Demir, Öncelikle şunu bilmemiz lazım. çocuklarımızın kapasitesini aşan ağırlıklar onlara taşıtılmamalı. Vücudumuzun bir kapasitesi var.”Çantanın ağırlığı vücut ağırlığının %10 unu aşmamalı. Yani 40 kg ağırlığındaki bir çocuk en fazla 4 kg lık bir çanta taşıyabilir. Aileler zaman zaman çocuklarının çantalarını kontrol etmeli ve gereksiz ağırlıkları çıkarmalılar" dedi. 

Fizyoterapist Demir, sırt çantasının simetrik olarak taşınmasının da önemli olduğunu belirtti şunları söyledi:  “Her iki askısının da simetrik olarak giyilmesine dikkat edilmeli. Çanta askılarının uzunluğu çocuğa uygun şekilde ayarlanmalı. çanta sırta ve bel çukuruna tam oturmalı. Yine unutmamalıyız ki Yanlış çanta kullanımı çocuklarımızda skolyoz gibi ciddi problemlerin oluşmasına öncülük edebilir.”

Okullarda çocukların kitap ve defterlerini koyabilecekleri dolaplar olması gerektiğini söyleyen Demir, sıra ve kullanılan diğer okul malzemelerinin ergonomik olmasının da önem arz ettiğini kaydetti.