Akaydın'a FETÖ soruşturması

15 Ağustos 2017 Salı

CHP Milletvekili Mustafa Akaydın’ın Antalya’da 3 Ağustos’ta gazetecilere yaptığı açıklamada yer alan sözleri soruşturma konusu oldu.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın’ın, "15 Temmuz olayı bir tiyatrodur, evcilik oyunudur, ben TV’den komedi izler gibi izledim. 250 insanı bizzat devlet öldürmüştür" sözleri üzerine soruşturma başlattı.

CHP Milletvekili Mustafa Akaydın’ın, Antalya’da 3 Ağustos’ta gazetecilere yaptığı açıklamada yer alan sözleri soruşturma konusu oldu. Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz imzalı açıklamada, Akaydın hakkında ’FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak’, ’halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’, ’terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından 2017/56584 numara ile resen soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, yürürlükteki yasalar ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nün yasama dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili işlemleri konulu genelgesi çerçevesinde soruşturma işlemlerinin yürütüldüğü bildirildi.  Savcılık, soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında kamuoyunun ayrıca bilgilendirileceğini bildirdi.  Mustafa Akaydın, eleştiriler üzerine, "Ben '15 Temmuz darbe teşebbüsünde FETÖ'nün parmağı yoktur' demedim. FETÖ'yü aklamaya da çalışmadım. Bu bir darbe teşebbüsüdür; ama birçok yönden değerlendirilmesi lazım" demişti.