Öykü'nün yürek burkan mektubu

07 Ağustos 2017 Pazartesi

Koruyucu Ailesi'nde zorla alınan Öykü'nün ailesine yeniden verilmesi için DİB Mevlüt Çavuşoğlu girişimde bulundu.

Kanal A Haber’in gündeme getirdiği Öykü’nün hikayesi Türkiye gündemine oturdu. DİB Mevlüt Çavuşoğlu’nun talimatı ile Öykü’nün yeniden ailesine kavuşturulması için çalışma başlatıldı.

Yaklaşık 10 gün önce ekrana gelmişti Öykü’nün hikayesi. KANAL A Haber Müdürü Gaye Coşkun ve Muhabir Özgür Yılmaz imzasını taşıyan haberde 8 yaşındaki Öykü’nün kendisine anne-baba olan koruyucu ailesinden kopartılmasının dramı anlatılmıştı.

Aradan geçen zamanda hukukçuların da önerisiyle Öykü’nün anne ve babası Sosyal Hizmetler Antalya İl Müdürlüğüne giderek küçük kızın kendilerine yeniden verilmesini talep eden bir dilekçe yazdı. Zahide ve Ramazan Yavuz çifti, dilekçelerine sosyal hizmetlerden gelecek yanıtı beklerken, olumsuz yanıt gelmesi durumunda velayet davası açmanın hazırlıklarını yapıyordu.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU KAYITSIZ KALMADI

Gaye Coşkun’un kanalalanya.com sitesindeyalınlanan ÖYKÜ başlıklı yazısının ardından Yeni Alanya Gazetesi yazarı Alper Kutay’ın bugün, DİB Mevlüt Çavuşoğlu’na ithafen kalema aldığı Öykü için yardım isteyen yazısı, konuyu yeniden gündeme taşıdı. Bakan Çavuşoğlu Öykü’nün ailesine kavuşması için gereken girişimleri başlatacağını söyledi. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de Öykü’nün tüm eğitim masraflarını karşılama sözü verdi.

ANNEYE SON MEKTUP YÜREK PARÇALADI

Türkiye gündemine oturan hikaye ulusal basının da ilgisini çekti. Haber ajansları ve medya kuruluşları Öykü’nün hikayesinin kalema almak için seferler oldu. Tüm bu gelişmeler Yavuz Ailesi için bir umut oldu. Aile kızlarına kavuşabilecekleri umudunu yeniden içlerinden yeşertti. Anne Zahide Yavuz, Öykü’de ayrıldığı günden beri küçük kızının ona bıraktığı mektuplarla avunuyor. Ökyü’nün annesine yazdığı, ailenin sonradan bulduğu son mektupta yer alan “Anne sen gitsen seni özlerim” yazısı yürekleri parçalıyor.

Anne Zahide Yavuz, küçük kızın kendilerinden alınırke yaşadığı feryadını hatırlıyor, sürekli ağlayan kızının sesi ile o da ağlıyor.