Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya

Almanlar'a "Bakan" garantisi

19 Mayıs 2017 Cuma

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yiğenine söz yüzüğünü takmak için geldiği Alanya’da, yerleşik Almanlar'ın meraklı soruları ile karşılandı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu öğleden sona ilçeye geldi. Abisi Ahmet Çavuşoğlu’nun oğulunun söz yüzüğünü takmak için ilçeye gelen Bakan, Alanya Hamdullah Emin Paşa Vakfı mütevilli heyetinin  toplantısına  başkanlık etti. Saat 15:00'te Alanya Kaymakamlığına gelen Çavuşoğlu, toplantı öncesi ilçede yerleşik yaşayan bazı Almanlarla  görüştü.

Almanya ve İsveç sosyal medyasında Türkiye'ye giriş çıkışların yasaklanacağı ve mülklere el konulacağı yönünde haberler yayınlandığını belirten yerleşik yabancılar, bakandan bilgi aldı. Bakan Çavuşoğlu meraklı soruları "Burası Türkiye Cumhuriyeti. Siz kara propagandalara inanmayın” dedi. Bakan Çavuşoğlu ile görüşmenin ardından Almanlar kaygılarından arındı.

Görüşme sonunda açıklama yapan Alman Jochen Frizsching, "Alanya'da evim var. Bakanla tanıştığımız için mutlu olduk. Tapunun ellerimizden alınacağı ve Türkiye'ye giriş çıkışlar engellenecek diye bir duyum oldu. Bu bütün Avrupa'da ve Alanya'da yaşayan yabancıları korkuya düşürdü. Bunun gerçek olmadığını  duymaktan dolayı mutlu olduk. Sadece Almanya'da değil İsveç'te de sosyal medyada paylaşılmıştı" dedi. Sabine Dianat, ile uzun yıllardın  Alanya'da yaşadığını belirterek "Burada yaşaman Almanya'ya göre daha iyi" dedi. Gül Ural ise Alanya'da gayrimenkul almak isteyenler olduğunu belirterek "Gelemiyorlar ve tedirgin oluyorlar. Boşa yatırım yapmayın tapular elinizden alınır, Türkiye'ye de giremezsiniz diye endişe vardı. Böyle bir şeyin olmadığını sayın bakandan teyit ettirdik" dedi.