Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya

Sağlık turizminin yol haritası çıkıyor

19 Mayıs 2017 Cuma

TURSAF öncülüğünde  düzenlenen "Sağlık turizminde meslek eğitim  modülünün oluşturulması" konulu toplantı bugün başladı. 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, ALTSO ve ALTİD'in katkısıyla düzenlenen "Sağlık turizminde meslek  eğitim modülünün oluşturulması" konulu toplantı Konaklı’da yapılıyor.

Turizm ve sağlık sektöründeki yöneticiler ve bir çok üniversiteden akademisyenin katıldığı toplantıda konuşan Türkiye Sağlık Turizm Dernekleri  Federasyonu  Başkanı Tevfik Yazan,  akademisyen ve konusunda uzman katılımcılarla turizmin  tanıtımını yapacaklarını söyledi.

Doç. Dr. Oğuz Özyaral ise Türkiye'deki sağlık sektörünün ABD ile aynı kalitede olduğunu kaydetti. Türkiye'nin İslam kültürünün temel yapısına hakim olduğunu dile getiren Özyaral şöyle konuştu: "Tüm islam ülkelerinin en kolay sağlık hizmeti alacağı ülke Türkiye'dir. Bu potansiyeli neden başka ülkelere sevk edelim. Doğru adım, doğru tercih, doğru organizasyon ve doğru yapılanma bütün İslam camiasının toplandığı en önemli nokta Türkiye, Avrupa ve ABD'deki eğitimle eş değer. Burada ne gerekiyorsa o yapılmalı. Sadece teknik adamın yetiştirilmesi modülü değil sektörler arası işbirliğini de katarak yapılacak sertifikasyon programlarına eczacılar, hekimler turizm çalışanları katılmalı. Son derece ciddi bu potansiyeli değerlendirmek bizim hakkımızdır"

Prof. Dr. Hülya Harutoğlu ise sağlık turizminin insanların yaşam kalitesini artırmak adına önemli olduğunu ifade etti. Toplantıda konuşan AGC Başkanı Mehemt Ali Dim ise Damlataş Mağarası ile Alanya’da sağlık turizmin 1960'lı yıllarda başladığını anımsattı.