Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya

Kültürler Alanya'da yaşatılıyor

21 Nisan 2017 Cuma

Alanyalı ipek dokuma ustaları, Litvanyalı ustalardan Hristiyanlar için önemli bir gelenek olan yumurta boyamayı öğrendi. 

Kültürler Alanya'da yaşatılıyor

Litvanya’nın Siauliai  şehrinden gelen 4 el sanatı ustası, Alanya Litvanyalılar Derneği tarafından, Paskalya öncesi Alanya ve Antalya’da yaşayan Litvan çocuklara yumurta boyama ve kağıt kesme sanatını öğretmesi için ilçeye davet edildi.

Litvan ustalar Laima Kelmerliene, Rasa Siskuviene, Loreta Kaniauskiene ve Irmina Siskute, önce Sandık Emini Kayhanlar Evi El Sanatları Merkezi’nde kültür müdürlüğü çalışanlarına kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili kurs verdi.

Etkinliğin kapsamı büyüdü, Alanya ve Şouli şehirlerinin en popüler el sanatları karşılıklı olarak öğretildi. Litvan ustalar Alanyalı hanımlara yumurta boyama, kağıt kesme sanatının inceliklerini öğretirken, Alanyalı hanımlar Ümmühan Herçiçek ve Leyla Morabıt ise Litvan konuklara ipek çözme, ipek dokuma ve ipek kozasından çiçek yapmayı öğretti.

Hristiyanlık inancında yumurta boyamanın önemli bir sanat olduğunu ifade eden Boyama Ustası Laima Kelmeliene,, “Bizim kültürümüzde yumurta ilkbaharın gelişi, insan ruhunun canlanması anlamına gelir” diye konuştu.Alanya’ya ilk kez geldiğini belirten Litvanyalı Boyama Ustası Laima Kelmeliene, “Etrafıma baktığım zaman ortak yanlarımızın çok olduğunu gördüm. El işlerinde, dokumalarda, dantellerde kullanılan desen ve renkler birbirine çok yakın. Bu etkinliğe katılmamızı sağlayan Alanya Belediyesine teşekkür ederiz. Alanya kültürünü öğrendik, kendi kültürümüzü de öğrettik” dedi.

Kağıt kesme ustası Rasa Siskuviene ise yaptıkları çalışmaların cam süsmede de kullanıldığını ifade etti. Alanya Belediyesi Kültür Müdürlüğünde görevli Nilgün Akman ise  karşılıklı işbirliği içerisinde kültürler arası bilgi alışverişini uygulamalı olarak gerçekleştirdiklerini söyledi.