Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Sağlık turizmi için bir adım daha

23 Ekim 2016 Pazar

Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonlaşma Çalıştayı Alanya’da yapıldı.

Sağlık turizmi için bir adım daha

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) katkılarıyla Alanya Sağlık Turizmi Derneği (ALSTUD) öncülüğünde gerçekleşen “Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonlaşma Çalıştayı” Alanya Titan Select Otel’de yapıldı. Çalıştaya Alanya Sağlık Turizmi Derneği, Türkiye Sağlık Turizmi Derneği, Bolu, Adana, Erzurum, Trabzon, Bursa, İzmir sağlık turizmi dernekleri temsilcileri katıldı.

Tevfik Yazan, “ALSTUD olarak 1. yılımızı doldurmadık fakat hızla gelişiyoruz. Alanya’da sağlık turizmi için ev sahipliği yapabilecek 700 civarında tescilli otel bulunuyor. 40 yıllık turizm tecrübesinin yanında iki üniversitesi, üç özel hastanesi ve çok sayıda kliniği bulunan, yazın 300 bin kışın ise bir milyonu aşan nüfus yoğunluğuyla turizm alanında marka olmuş Alanya’da çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Ülke çapında ziyaretler gerçekleştirdik ve bu ziyaretler ışığında federasyonlaşma adımları attık. Tüm dernekleri tek çatı altında toplayacağız” dedi.

ALTİD Başkanı Burhan Sili, “ALTİD olarak sağlık turizmi çalışmalarına gereken desteği veriyoruz. Bölgemizde ve ülkemizde bugünden yarına ve elimizdeki potansiyeli kullanarak birlikte hareket etmeliyiz. Turizmi her alanıyla organize ve birbirine entegre ederek 12 aya yaymalıyız. Alanya’nın her konuda ciddi potansiyeli var. Deniz, kum, güneş üçlemesinden çıkmalıyız. Bu noktada sağlık turizmi de devreye girmeli” dedi.

Alanya Belediye Başkan Vekili Ali Yenialp, “Bir ülkeden diğer bir ülkeye tedavi amacıyla gidilmesine “Sağlık Turizmi” denir. Sadece hasta değil, hasta yakınlarının da rahatlığı önemlidir. Alanya, engelsiz kent olması için çalışıyoruz dedi.

Gün boyu süren çalıştay sonunda sağlık turizmi derneklerini kapsayacak federasyonlaşma kararı alındı ve protokol üyelerine plaket verildi.