Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
Ambulans taksiye hayır...
Özgür Yılmaz

Ambulans taksiye hayır...

Hergün onlarca kişi çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle ambulans hizmet alıyor. Bu hizmet Alanya'da bir taraftan 112 Acil Servis istasyonları, diğer taraftan özel sağlık kuruluşları eliyle güvence altında yürütülüyor. Ancak bilinçsiz, ard niyetli ya da kendince uyanık kimi vatandaşlar ambulanstan 'Hızır Acil Taksi' hizmeti bekleyince ortaya üzücü sonuçlar çıkıyor. Nasıl mı? Kimi vatandaş başağrısı, diş ağrısı tansiyon şikayeti ile 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak "Hızır" talebinde bulununca merkezdeki görevli (tedbiren) istasyondan ambulans sevkini sağlıyor.

Ambulans kullanımında tek sorun bu değil aslında. Sorunların ilk ayağı da burada başlıyor. Çünkü resmiyette tespit edilen adres yerine yerel ağızda konuşulan adres verilince alsana zaman kaybı. Sonra ambulans geç geldi vs gibi serzenişler, hatta sağlık ekiplerine saldırı yaşanıyor (Saldırıya mağruz kalanlar personelin çoğunluğu bayanlar). İhbarcı kendi adresini cadde ismi sokak numarası apartman numarasıyla tam manasıyla bilmezken "Hızır" çalışanları nasıl bilip eliyle koymuş gibi bulsun?

Bu sorun belkide işin küçük tarafı, asıl konuya parmak basacak olursak durum daha vahim. Özel hastanelerden ücret korkusu ile talep edilmeyen "Hızır taksi" başlı başına bir sıkıntı. Genellikle aciliyet arz eden bir rahatsızlığı bulunmayan vatandaş mevsimsel sorunları (yağmur-sıcak) değerlendirip taksi-dolmuş kavramı (tamamen cüzdana olan sadakat) ile uğraşmak istemediği için ölüyorum diye "Hızır" arıyor. Güç bela adresi bulan ATT (Acil TıpTeknisyeni) ihbarcı tarafından genelde ayakta veya sandalye üzerinde oturur halde karşılanıyor. Aslında burada ipler kopsada komuta merkezinin verdiği gıyabi karar talimatına istinaden vazife ifa edilip, hastanenin yolu tutuluyor. Zaman zaman ise henüz sağlık ekibi hastanede evrak işini bitirmeden taburcu edilen teyze/amca “Dönüşte beni de götürüverin” diyecek kadar yüzsüzlük yapıyor. Hal böyle olunca gerçekten ambulansa ihtiyacı olan hasta gruplarından kalp krizi, solunum sıkıntısı, trafik-iş kazası gibi riskli vakalara ulaşım gecikiyor. Ölümle sonuçlanan bu geçirmelerin asli kusurlusu bir çoğuna göre "Hızır" gibi görünse de. en büyük neden acil olmayan vakalar ve hatalı adres bilgisi. Bu konuda Alanya olarak henüz çok taze olan acı bir deneyim yaşadık. Mahmutlar 112 Acil Servis İstasyonu’nun bölgedeki iş yoğunluğu en çok olan istasyon olduğu aşikar. Geçtiğimiz hafta 8 Haziran 2016'da Söğüt Yaylası’ndan (gidiş-geliş 4 saat) idrar sondasında sorun yaşayan bir hasta için (çocuklarının özel otomobiliyle sevkinde koltuğa idrar damlaması hariç bir sorun yok) "Hızır" istendi. Ambulans ivedilikle  verilen adrese gitmeye gitti ancak insanin “Keşke gitmeseydi” diyesi geliyor değil. Çünkü istasyon binası önünde otomobilini yıkayan 27 yaşındaki bir genci elektrik çarptı ve sağlık ekibi istendi. Ambulans göreve gidince başka istasyondan acil ekibi geldi ancak aradan geçen zaman zarfında genç adam Hakka yürüdü. Hal böyle olunca gencin ailesinin gözyaşları sel olup gitti. Ölen öldüğü ile kalmasın yanlış gereksiz ihbarda bulunlar ağır cezaya çarptırılıp yaylalık geçici bir istasyon açılsın...