Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
baslik

Akdeniz Fokları koruma altında

13 Eylül 2014 Cumartesi
Orman ve  Su İşleri Bakanlığı Akdeniz kıyı şeridindeki Akdeniz Foklarının koruma altına alınmasını amacıyla proje çalıştayı düzenledi

Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Akdeniz Foklarının kıyılarımızdaki varlığını sürdürmek üzere kolları sıvadı. Fokların korunması amacıyla düzenlenen çalıştayda konuşan Orman Ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, Akdeniz  Foku’nun kıyıların temizliğine işaret etmesi açısından "Bir bayrak türü" olduğunu söyledi. Fokların varlığı, Akdeniz'i tatil için tercih edenler açısından da bir ayrıcalık olarak değerlendirilmekte.
Çalıştay’a katılan Akdeniz Foku Tür Koruma Eylem Planı Proje Koordinatörü Prof. Dr. Cüneyt Akı, 1996 yılında Dünya Doğayı Koruma Birliğince tehlike altında olduğunun kabul  edilmesinin ardından Akdeniz Fokları’nın sayılarının hızla düştüğünü anımsattı. Akı, fokların özellikle Güllük Körfezi, Bodrum Yarımadası'ndaki adalar, Datça, Kemer, Alanya, Taşucu, Hatay, Samandağ ve Suriye sınırında yaşamayı sürdürdüğünü ifade etti.

Akdeniz foklarının, kıyılarda yoğun yapılaşma, deniz trafiği, su sporlarının yoğunluğu, balık çiftliklerinin sayıca artışından olumsuz etkilendiğine dikkat çekildi.Bilindiği üzere geçen yıl Gazipşaşa'da bir Akdeniz fokunun ölü bulunması üzerine bir çok üniversite ve sivil toplum kuruluşu güvenlik güçleriyle birlikte harekete geçmiş, ölüm sebebini tespiti için otopsi yapılan fok daha sonra Antalya deniz Müzesinde sergilenmek korumaya alınmıştı.