Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
baslik

Köylünün yoluna kilit vurdular

28 Kasım 2018 Çarşamba

Ormandan kiralanan ceviz bahçesi sahibinin yolu kapatması nedeniyle 45 kişinin sebze meyve bahçelerine ulaşımı engellendi.

Köylünün yoluna kilit vurdular Köylünün yoluna kilit vurdular Köylünün yoluna kilit vurdular

Antalya'nın Gündoğmuş İlçesinde ormandan kiralanan arziye yapılan ceviz bahçesi sahibinin yolu kapatması nedeniyle yaklaşık 45 kişinin sebze meyve bahçelerine ulaşımı engellendi. Kayabükü Mahallesi'nde bulunan Uçansu Şelalesi yakınında yer alan 45 kişinin bahçesine ulaşımı, ormandan kiralanan ceviz bahçesi sahibinin yola demir kapı yapmasıyla kapandı. Bahçe sahipleri ise duruma isyan etti.

"YOL KAPANDI"

2006 yılında mahalle muhtarı olarak görev yapan Hasan Hüseyin Özkan, "Şelale ile birlikte birinci derece doğal sit alanı olan arazinin yaklaşık 11 dönümlük kısmı ceviz bahçesine çevrildi. 1963 ve 1989 yılına ait haritalarda yol olarak görünen bahçelere ulaşımın sağlandığı ve şelalenin çıkış noktasına geçişin yapıldığı toprak yol ceviz bahçesinin açılmasıyla kullanıma kapatıldı. Bölgede bahçesi bulunan vatandaşlar ise ulaşımını dereden suya dalıp geçerek sağlıyor. 2006 yılında buranın köy tüzel kişiliğine geçmesi için başvurdum. Ardından bu kişiler hakkımda olumsuz çalışma yaparak arazinin köye verilmesini engelledi. Aynı kişiler 2013 yılında burayı kiraladı ve şimdi de yolu kapattılar" dedi.

"TURİSTLER DE GEÇEMİYOR"

Ceviz bahçesini kiralayanların bölgeden geçişe izin vermediğine dikkat çeken Özkan, "Hayvanların geçişi engellendi. Bahçesi bulunan 40'dan fazla arazi sahibi mağdur. 1. derece doğal sit alanı olan Uçansu Şelalesi'ne yerli yabancı turistler geçemiyorlar. Ağustos ayında ırmaktan geçiyoruz ancak kışın nasıl geçeceğiz" ifadelerini kullandı.

"BAHÇEYE AKASUYUN İÇİNDEN GEÇEBİLİYORLAR"

Alara Çayında suyun az olduğu dönemde dereden bahçelerine geçtiklerini dile getiren Mehmet Özkanise, "Burada bir yolun varlığını ispatlayan 1963 yılında çizilen harita dahi var. Ancak sonradan bu yol yok edildi. 45 ailenin kullandığı yol 2013 yılından beri kullanılamıyor, memur kusuru nedeniyle yol açılmadı" diye konuştu. Bölgede bahçesi bulunan vatandaşlar ise kar yağışıyla birlikte suyun debisi yükselince bahçelerine geçemezken sonbaharın son aylarında ise paçaları sıvayarak dereden geçebiliyor. Bakımsızlıktan dolayı ise bahçelerde ki bazı ağaçlarında kuruduğu tespite dildi.