Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
baslik

Alanya Hal'i Kapatılıyor Mu?

19 Kasım 2018 Pazartesi

Yaş meyve ve sebze ticaretinin düzenlenmesinde köklü değişiklikler öngören Hal Yasası taslağına göre Alanya Hal'i kapanabilir.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan, yaş meyve ve sebze ticaretinin düzenlenmesinde köklü değişiklikler öngören Hal Yasası taslağı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sunuldu. Oktay’ın sektörün görüşünün alınması talimatı üzerine aynı taslak Türkiye Halciler Federasyonu yöneticilerine sunum olarak aktarılırken yeni planlamada ülke genelinde ki sebze ve meyve hal sayısının 30'a indirilmesi planlanıyor.

Taslakta ülke genelindeki 175 sebze ve meyve hal sayısı 30’a indirilecek olması hal esnafı bağlantılı sektör temsilcileri tarafından tepkiyle karşılanırken yeni düzenlemeyle hal komisyonculuğu kesin olarak kaldırılacak ve komisyoncular tüccar olarak faaliyetlerine devam edebilecek. Hazırlanan taslağa göre Alanya ve çevre ilçelerde ki hallerinde kapatılması söz konusu.

Antalya Ticaret Borsası’nın düzenlediği “Yaş Meyve-Sebze Sektörü Sezona Başlarken”  sektörel analiz toplantısına katılan Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, taslağın yasalaşması halinde Antalya’da tek hal olacağını ihtiyaca uygun olarak “ürün toplama merkezleri” kurulacağını dile getirdi.