Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
baslik

Ines Kongresi Alanya’da Başladı

31 Ekim 2018 Çarşamba

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin (ALKÜ) işbirliği ile bir uluslararası kongre daha Alanya’da gerçekleştiriliyor

Ines Kongresi Alanya’da Başladı

Düzenleyicileri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin (ALKÜ) de olduğu ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen INES Uluslararası Akademik Araştırmalar Kongresi (IV. INES Internatıonal Academic Research Congress INES – 2018) başladı. Ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda bilim adamının katılımı ile 30 Ekim - 3 Kasım 2018 tarihleri arasında Alanya Lonicera Resort Spa Hotel’de gerçekleştirilen kongre, ALKÜ’nün yanı sıra Selçuk Üniversitesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Alanya HEP Üniversitesi ve DTI University (Slovakya) ile Alanya Belediyesi işbirliğinde düzenleniyor. Bilimsel çalışma, uygulama ve deneyimleri paylaşmak, Eğitim Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri ve Güzel Sanatlar, Fen bilimleri ve Matematik Tarım, Doğa Bilimleri ve Mühendislik alanlarında çalışan bilim insanlarını bir araya getirerek, bilimsel ve sosyal etkileşimi sağlamak, bilim insanları arasında işbirliğini geliştirmek, yeni bakış açıları ve çalışma alanlarının oluşmasına katkı sağlamak amacıyla birçok bilim insanını bir araya getiren kongrenin açılış törenine, ev sahibi olarak katılan ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı’nın yanı sıra Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, INES 2018 Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sabahattin Çiftçi, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kaan Karabulut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er ile ALKÜ idari ve akademik personeli, ilçe kurum amirleri, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren INES 2017 Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sabahattin Çiftçi bu tür uluslararası kongreler düzenlemenin bir ekip işi olduğunu belirterek bu kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

“ALANYAMIZ HIZLA BİLİM MERKEZİ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR”

ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Uluslararası Akademik Araştırma Kongresi’nin 4. üncüsünü bu sene de Alanya da yapılmasından ve bu önemli kongrenin paydaşlarından birisinin de ALKÜ olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti belirterek sözlerine başladı. Rektör Pınarbaşı konuşmasında; “Üniversitemizin açılmasından sonra Alanya’mız hızla kongre ve sempozyum merkezi olma yolunda ilerliyor. Geçen ay üniversitemiz bir Uluslararası Ekonomik Araştırma kongresi yaptı. Önümüzdeki ay mühendislik alanında uluslararası bir kongremiz var. Yine Türk dış politikaları üzerine bir kongremiz de Kasım ayı içinde olacak. Kongreler ve Sempozyumlar Alanya’mızda yapılmaya devam ediyor ve inşallah bu sayılar giderek artacaktır.” şeklinde konuştu. Salondaki katılımcılara ALKÜ hakkında kısa bilgiler de veren Rektör Pınarbaşı; “Üniversitemizde üç yıllık üniversite olmasına rağmen 10 fakültesi, 5 meslek yüksekokulu ve 12 bin civarı öğrencisiyle birlikte hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.” dedi.

En çok katılımcıların olduğu kongrelerin Alanya’da gerçekleştirildiğini belirten Rektör Pınarbaşı; “Örneğin Anadolu’da bir şehirde kongreye 500 kişi katılıyorsa aynı kongre Alanya’da yapıldığında bin kişi geliyor çünkü gerçekten Alanya’mızın sunduğu imkânlar, alt yapısı, güzelliği insanların buraya gelmesi konusunda cezbedici oluyor. Arkadaşlardan duyduğuma göre geçen sene bu kongreye yalnız olarak katılıp da bu sene ailesiyle birlikte gelen katılımcılar var. Bu kongre ile bilimsel paylaşımların yanı sıra katılımcılar aynı zamanda tatil yapma imkânı da elde etmiş oluyor” diye konuştu.

“HİZMETTE EN DOĞRUSU İÇİN ÜNİVERSİTELERİMİZİN KAPISINI ÇALIYORUZ”

Ardından söz alan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel salondaki katılımcılara Alanya hakkında kısa bilgiler verdi. Yücel sözlerine şöyle devam etti: “Şehrimizin eğitim ışığında, bilimsel veriler doğrultusunda gelişen ve büyüyen bir kent olmasını istiyoruz. Yaptığımız her işte, ürettiğimizde her hizmette hazırladığımız her proje de en doğru yolu en iyi en güzelini yakalamak için üniversitelerimizin kapısını çalıyoruz. Değerli akademisyenlerimizin görüş ve önerilerini başvuruyoruz. Turizmde belli bir noktaya gelmiş olan Alanya’mızın eğitimde de öncü bir kent olmasını istiyoruz. Akademik çalışmalarım ve kongre merkezimizi daha da geliştirerek hem bilimsel bilgilerden daha çok yararlanmayı hem de turizmin 12 aya yayılmasını sağlayan hedefleri istiyoruz. Bu bağlamda kongre merkezimizi destekleyerek geliştireceğiz ve bu kongrenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür eder ve katılımların daha da fazlasının olmasını dilerim.”

“ÜNİVERSİTELER GENÇLERİ HAYATA HAZIRLAYAN SON DURAK”

Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu da üniversitelerin gençlerin karakterlerinin oturmasında ve hayata hazırlanmasında son durak olduğunu belirterek bu tür akademik araştırmaların ve bilimsel çalışmaların gençleri dünya ile rekabete hazırladığını ifade etti. Kaymakam Mustafa Harputlu bu tür uluslararası kongrelerin Alanya’da düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek katılımcılara “Çalışmalarınızın başta Alanya’mız olmak üzere eğitim camiasına çok şeyler katacağına inanıyorum. Tüm katılımcılara başarılı, hayırlı ve faydalı bir kongre temenni ediyorum” diyerek sözlerine son verdi.   

30 Ekim - 3 Kasım 2018 tarihleri arasında beş gün sürecek olan IV. INES Uluslararası Akademik Araştırmalar Kongresi’nde 970 bildiri sunularak, kendi alanında uzman yerli ve yabancı akademisyenler çeşitli paneller düzenleyecek. Ayrıca bilimsel etkinliklerin yanı sıra yunus gösterisi çeşitli eğlenceler ile katılımcılara Alanya turu düzenlenerek şehrin tarihi ve doğal güzellikleri tanıtılacak.